Bayzer Bal

ARI POLENİ NEDİR VE NASIL TÜKETİLİR?

Arılar, çiçeklerden topladıkları nektarları doğaüstü denilecek kadar muntazam bir işlemle bala dönüştürerek insanlığa sunuyor. Bu eşsiz formüle sahip doğal besin, antik çağlardan günümüze en yaygın kullanılan içeriklerden birini oluşturuyor. Ancak arıların yapabildikleri elbette bununla sınırlı değil. Doğanın en iyi iş birlikçileri olan bu mucizevi varlıklar, içerdiği farklı makro ve mikro besin öğelerinden dolayı “tam gıda” olarak değerlendirilen bir besinin üretiminde de rol oynuyor:

Zengin bileşenleri ve faydaları ile özellikle son yıllarda adından sıkça söz ettiren arı poleni, hakkındaki araştırmalar derinleştikçe bilim dünyasını şaşırtmaya devam ediyor. Öyle ki bu değerli besin, suyla birlikte tek başına tüketildiğinde dahi insan yaşamının sürmesini sağlayabiliyor. Bu nedenle arı poleni, bir diğer adı olan “süper besin” tanımının hakkını da tam anlamıyla veriyor. Peki, arı poleninin tüm özelliklerini ve tüketim koşullarını öğrenmeye ne dersiniz?

q

“Polen Üretimi”

q

“Kovandan Polen Alımı”

Arı Poleni, bal arılarının kovanlarında topladıkları ve biriktirdikleri çiçek polenlerini ifade ediyor. Bal üretimi için gün boyu çiçekten çiçeğe dolaşarak nektar toplayan işçi arılar, bu esnada çiçeklerdeki polenlerin taşınmasını da sağlıyor. Bu işlem, çiçeklerin tozlaşmasında rol oynamasının yanı sıra arıların beslenmesinde de hayati önem taşıyor. Nektar yükü ile kovana dönen işçi arılar, üzerlerindeki polenleri özenli bir işlemle temizliyor. Zengin besin değerine sahip olan bu polenlerin önemli bir kısmı, doğrudan koloninin beslenme ihtiyacını karşılamada kullanılıyor. Geri kalan kısmı ise kovana güvenli bir şekilde yapılan insan müdahaleleri sonucu birikmeye bırakılıyor.

“İşçi arıların kovanlara getirdiği polenler, arı sütü üretiminden sorumlu arıların ve yavruların temel besin kaynağını oluşturuyor. Polenlerin büyük çoğunluğu kovana getirildiği anda tüketilmekle birlikte, arı ekmeği* olarak kışlık yiyecek stoklarına da taşınıyor.”

POLEN İÇERİĞİNDE NELER BULUNUR?

Besleyici bir ürün olan arı poleninin yüzde 15-25’lik kısmı proteinlerden, yüzde 45-60’lik bölümü karbonhidratlardan, yüzde 5-10’lük bölümü yağlardan ve yüzde 10-19’lük bölümü ise liflerden oluşuyor. Bu doğal arı ürünü, besleyici içeriğinin yanı sıra zengin mineral ve vitamin içeriğiyle de öne çıkıyor. Arı poleni; yüksek miktarda çinko, manganez, potasyum, magnezyum ve selenyum içeriyor. Aynı zamanda yapısında insan vücudu için gerekli olan proteinin yapı taşı olan aminoasitler, organik asitler, antioksidan özelliğe sahip fenolik maddeler de bulunuyor. Besleyici özelliği, zengin mineral, vitamin ve lif içeriğiyle polen; bu yönüyle sıkça tercih edilen gıdalar arasında yer alıyor.


POLEN ALERJİSİ NASIL ANLAŞILIR?

Arı poleni alerjisi belirtileri, ağırlıklı olarak diğer alerjik reaksiyonlarla aynı şekilde ortaya çıkıyor. Ancak arı poleni alerjisini, bahar aylarında görülen polen alerjisi ile karıştırmamak gerekiyor. Polen alerjisinde daha çok göz kızarıklığı, burun akması ve hapşırma gibi nezleye benzer belirtilere rastlanırken; arı poleni alerjisi, kızarıklık ve nefes darlığı gibi diğer gıda alerjilerinde de oluşabilen belirtilerle kendini gösteriyor. Tüm bu olası sorunlar göz önünde bulundurularak, arı ürünlerine karşı hassasiyeti olanların arı polenini tüketmeden önce hekimlerine danışarak gerekli testleri yaptırmaları öneriliyor.

Yorum Yap:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destek Hattı